Co to są waluty bazowe i kwotowane?

Waluta bazowa to waluta znajdująca się po lewej stronie pary walutowej, natomiast waluta kwotowana jest umieszczona po prawej stronie pary walutowej. Wartość waluty bazowej jest zawsze równa jedności, natomiast wartość waluty kwotowanej jest określana przez aktualny kurs kwotowania pary, który wskazuje, ile jednostek waluty kwotowanej potrzeba, aby kupić jedną jednostkę waluty bazowej. W związku z tym, podczas handlu walutą, zawsze sprzedaje się jedną walutę, aby kupić inną.

Pierwsza wymieniona waluta w parze walutowej nazywana jest walutą bazową, natomiast druga waluta jest nazywana walutą kwotowaną.

Jak definiowane są waluty bazowe i kwotowane?

Waluty są identyfikowane za pomocą kodów walutowych ISO lub trzyliterowych kodów alfabetycznych, które są używane na rynku międzynarodowym. Na przykład, dla dolara amerykańskiego kodem ISO jest USD. Podczas składania zlecenia dla pary walutowej, kupuje się pierwszą wymienioną walutę lub walutę bazową, a sprzedaje się drugą wymienioną walutę w parze lub walutę kwotowaną. Para walutowa EUR/USD jest uważana za najbardziej płynną na świecie. Natomiast USD/JPY jest drugą najpopularniejszą parą walutową na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To top